دستگاه پوز

اطلاعاتی در مورد دستگاه کارتخوان

مقدمه
پوز چیست؟

معنی و مفهوم کلی از pos

تاریخچه سیستمهای POS

انواع کارتخوان

مزایای استفاده از پایانه‌ فروش الکترونیکی

دلایل عدم گسترش دستگاه‌های کارتخوان

استفاده از کارت خوان

با خیال آسوده خرید کنید

مردم درباره پایانه‌های فروش چه می‌گویند

نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه کارتخوان

موارد امنیتی در استفاده از کارت‌های بانکی

استفاده از کارت خوان و کارت‌های بانکی برای پرداخت بهای اجناس خریداری شده در فروشگاه ها اگرچه این روزها جایگاه خاصی میان شهروندان دارد، اما کارشناسان معتقدند هنوز هم میزان استفاده ایرانی ها از این وسیله با استانداردهای بین المللی فاصله دارد.
بسیاری از شهروندان فروشگاه‌های بزرگ و کوچک به حضور مهمانی کوچک عادت کرده‌اند؛ مهمانی که ابتدا با استقبال گرمی از سوی میزبانان خود مواجه نشد ولی رفته رفته جای خود را پیدا کرده و در حال حاضر حتی در سوپرمارکت‌های کوچک محلی هم شاهد حضور این میهمان کوچک هستیم؛ میهمانی که به واسطه آن شهروندان می‌توانند فارغ از دغدغه‌های حمل پول و اسکناس خرید کرده و وجه آن را با کارت بانکی خود به صورت الکترونیک پرداخت کنند. این میهمانان کوچک اما توانمند همان دستگاه‌های پرداخت الکترونیک یا POS هستند.
در مجموعه سخت افزارهاي بانكي و سيستمهاي پرداخت، پايانه‌هاي فروش (point of sale) دستگاه‌هايي هستند كه به وفور قابل استفاده‌اند. برخلاف بعضي سخت افزارهاي بانكي ديگر كه هزينه اوليه نصب و راه‌اندازي و پس از آن هزينه تعمير و نگهداري نسبتا بالايي را شامل مي‌شود، پايانه‌هاي فروش با هزينه بسيار كم و با سهولت بيشتر در مكانهاي زيادي قابل استفاده‌اند. استفاده از اين دستگاه‌ها علاوه بر حذف گردش فيزيكي پول، سرعت و امنيت نقل و انتقال پول را در تراكنشهاي مالي افزايش ميدهد.

پوز چیست؟
دستگاه‌ پایانه فروش یا کارتخوان (POS) دستگاهی است که از طریق ارتباط تلفنی یا شبکه‌ای به سیستم بانکی امکان انتقال خودکار مبلغ خرید از حساب فروشنده را فراهم می‌سازد. دستگاه‌های پایانه فروش علاوه بر امکان پرداخت دارای عملکردهای مختلفی از جمله پرداخت قبوض، شارژ سیم‌کارت، اعلام موجودی، دریافت صورتحساب، امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه است که صاحبان آن را از مزایای شعبه کوچک بانکی برخوردار می‌کند.
پوز برای اقتصاد دنیا دستگاهی شناخته شده است و به نوعی یک کاتالیزور در نظام اقتصادی جهان محسوب می شود. این دستگاه مزایای فراوانی دارد که متاسفانه در کشور ما بدلیل عدم فرهنگ سازی و ناهماهنگی های دستگاه های متعدد اقتصادی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

در چند سال اخیر، بانک های کشور حرکت خود را به سمت ارایه خدمات الکترونیکی یا به عبارت کلی تر بانکداری الکترونیکی آغاز نموده اند. یکی از بارزترین نمودهای این حرکت، ارایه ی حدود 14 میلیون کارت بانکی توسط شبکه بانکی کشور است. کارت بانکی علاوه بر این که می تواند وسیله مطمئن و راحتی برای حمل پول و دسترسی آسان به پول نقد در موقع نیاز باشد. (از طریق ATM یا پایانه ی نصف شده در شعبه بانک)، می تواند به عنوان ابزار پرداخت الکترونیکی در نقطه فروش (POS) نیز مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به این که تعداد و سرانه تراکنش های صورت گرفته بر روی دستگاه های POS فروشگناه ها بسیار کم است، بررسی عوامل تاثیرگذار بر استفاده از کارت در پایانه فروش (POS) از منظر مصرف کنندگان (طرف تقاضا) بسیار ضروری به نظر می رسد. در این مقاله بر اساس داده های پیمایشی جمع آوری شده از طریق پرسش نامه در میان مراجعه کنندگان بانک ها، با استفاده از یک مدل انتخاب لاجیت، بعضی از این عوامل شناسایی گردیده است. بر اساس نتایج به دست آمده، احتمال استفاده از POS در میان افراد جوان تر و دارای تحصیلات و درآمد بالاتر، بیشتر است. همچنین این احتمال برای مبالغ خرد بالاتر است. منطقه خرید، امنیت حمل کارت،کیفیت دستگاه، سهولت کار با دستگاه و سرویس دهی دستگاه ها از دیگر عوامل تاثیرگذار بر احتمال استفاده از کارت برای پرداخت در نقطه فروش (POS) است. همچنین بر اساس داده های جمع آوری شده، حدود 70 درصد افراد تاثیر تبلیغات و اطلاع رسانی را در جذب تمایل افراد به استفاده از دستگاه های POS «زیاد» می دانند. بر اساس این آمار، فروشگاه های زنجیره ای، سوپر مارکت ها، پاساژها، مراکز یا مجتمع های فروش و پمپ بنزین ها به ترتیب از بیشترین میزان ارجحیت مشتریان برای نصب دستگاه های POS  برخوردار هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.